Generalne wykonawstwo
Zawarcie umowy o roboty budowlane wiąże się dla każdej ze stron z podjęciem specyficznego ryzyka. Świadomość potencjalnych zagrożeń i umiejętność zapobiegania im jest niewątpliwie kluczem do sukcesu. Obecnie jesteśmy świadkami dużego wzrostu przedsięwzięć inwestycyjnych, rośnie więc także liczba sporów między poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego (najczęściej: inwestorem–wykonawcą–podwykonawcą). W praktyce, to treść zawieranej umowy stanowi centralny punkt zainteresowań w przypadku rozpatrywania wszelkich sporów lub niejasności. Dlatego zawsze staramy się dbać o to, aby umowa była w pełni zrozumiała, nie tylko dla jej stron, w tym przede wszystkim dla naszego Klienta, ale również dla zewnętrznych podmiotów dokonujących jej interpretacji (m.in. sądów powszechnych czy arbitrażowych).
Wspieramy wszystkie podmioty uczestniczące w realizacji inwestycji budowlanych (w szczególności: inwestora, wykonawcę, podwykonawcę). W zakres naszych usług wchodzą między innymi:
- doradztwo prawne w zakresie realizacji inwestycji budowlanych opartych na różnych reżimach prawnych (Kodeks cywilny, w tym warunki kontraktowe FIDIC oraz Prawo zamówień publicznych)
- opracowywanie optymalnych modeli współpracy pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu inwestycyjnego
- przygotowanie, opiniowanie i negocjowanie warunków różnego rodzaju kontraktów budowlanych (takich jak: klasyczna umowa o roboty budowlane, umowa o generalne wykonawstwo, umowa o zastępstwo inwestycyjne, umowa o wykonawstwo częściowe, umowa o podwykonawstwo, umowa typu design and build - zaprojektuj i wybuduj, umowa o generalną realizację inwestycji „pod klucz”, umowa deweloperska, umowa o prace projektowe)
- bieżące doradztwo prawne w trakcie realizowanych robót i zarządzanie kontraktem budowlanym
Ponadto zapewniamy pomoc prawną w zapobieganiu i rozwiązywaniu sporów budowlanych. Już na etapie redagowania umowy staramy się zidentyfikować potencjalne zagrożenia i wprowadzić mechanizmy, które w optymalny sposób zabezpieczą interesy Klienta. Przed rozpoczęciem ewentualnego sporu budowlanego zawsze rzetelnie oceniamy sytuację prawną Klienta.
Prowadzimy spory sądowe powstałe w związku z realizacją przedsięwzięć budowlanych, w szczególności:
- spory dotyczące rozliczenia zrealizowanych inwestycji (m.in. solidarna odpowiedzialność wobec podwykonawców, kary umowne, wynagrodzenie za prace dodatkowe lub zamienne, rozliczenia w związku z odstąpieniem od umowy)
- spory o niewykonanie lub nienależyte wykonanie kontraktu budowlanego
- spory w związku z ujawnieniem wad fizycznych lub prawnych wykonanych robót (gwarancja lub rękojmia)
Od maja 2024 roku jesteśmy partnerem poznańskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Wspieramy deweloperów jako inwestorów i generalnych wykonawców w całym procesie realizacji inwestycji.
Specjaliści
Jacek Łubecki
wspólnik
radca prawny
Agata Pawlak-Jaszczak
wspólnik
radca prawny
Publikacje
Czy inwestor zapłaci kary umowne za brak lub nieterminowe przygotowanie do inwestycji?
Blog
Nie trzeba zastrzegać maksymalnego limitu wysokości kar umownych
Blog
Zastrzeganie kar umownych – subiektywny przegląd błędów i nieprawidłowości
Blog
Nie będzie kar umownych za brak zapłaty za roboty budowlane
Blog
Obowiązek przekazania dokumentacji projektowej
Rzeczpospolita
Obowiązek przekazania dokumentacji projektowej – konsekwencje z perspektywy inwestora
Blog