Przekształcenie Gazeli Biznesu
W piątek, 1 października 2021 r., zakończyliśmy proces przekształcenia Rawicom sp. z o.o. spółka komandytowa w spółkę akcyjną.
Rawicom jest innowacyjnym, ekologicznym przedsiębiorstwem z polskim kapitałem, z siedzibą w Łabiszynie, działającym na rynku OZE od 2006 roku. W związku z dynamicznym rozwojem oraz nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi, firma została uhonorowana prestiżowymi nagrodami, m.in. Gazelą Biznesu 2020, zajmując w tym prestiżowym rankingu Pulsu Biznesu 1. miejsce w województwie kujawsko-pomorskim i 4. miejsce w Polsce.
Dynamiczny rozwój firmy opiera się na dwóch podstawach – fotowoltaice oraz elektromobilności. Spółka prowadzi m.in. sieć ładowania samochodów elektrycznych pod marką Revnet, obejmująca stacje ładowania na słonecznych parkingach oraz w podziemiach budynków (m.in. centrach handlowych i hotelach).
Proces przekształcenia w spółkę akcyjną pozwala skorzystanie z zalet formy prawnej spółki przekształconej, tj. przede wszystkim z łatwości pozyskiwania kapitału, poprzez emisję akcji lub obligacji. Dla podmiotów, które myślą o działalności na dużą skalę, otwarciu na inwestorów lub przygotowaniu do fazy pre-IPO, jest to ciekawa opcja do rozważenia. Dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych kluczowymi zaletami spółki akcyjnej są natomiast łatwość obrotu kapitałem (znacznie większa niż przykładowo spółce komandytowej), brak odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki, a także duża transparentność i rozbudowane procesy kontroli.
Nasz zespół, w składzie Przemysław Musioł, Kinga Nowak i Franciszek Horała uczestniczył od początku do końca tego procesu, odpowiadając za przygotowanie planu przekształcenia, doradztwo i koordynację kolejnych czynności przekształceniowych, a w końcu za rejestrację przekształcenia w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Jest to jeden z pierwszych w Polsce procesów przekształcenia w spółkę akcyjną zarejestrowany w drodze elektronicznej przez Portal Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości, który działa dopiero od 1 lipca 2021 r. System ten pozwala na elektroniczną wymianę treści aktów notarialnych pomiędzy notariuszem, sądem rejestrowym i kancelarią prawną oraz składanie wniosków bez udziału biura podawczego sądu. Choć nowa procedura została dopiero niedawno wdrożona i nie zawsze działa w sposób założony, z naszej perspektywy jako doradców prawnych i koordynatorów przepływu dokumentacji prawnej jest ona szczególnym udogodnieniem, umożliwiającym „bezdotykowy” kontakt z sądem, bez obiegu dokumentów drogą pocztową.