Agata
Pawlak-Jaszczak

wspólnik
radca prawny

Najem powierzchni magazynowych

Od wielu lat pomagamy naszym klientom w najmie hal produkcyjnych i magazynowych reprezentując zarówno najemców jak i właścicieli powierzchni. Pracowaliśmy przy projektach dla naszych klientów, w których łącznie wynajęto około 200 tys. m2 powierzchni w obiektach magazynowych.

 

Rynek najmu powierzchni komercyjnych, w tym przede wszystkim powierzchni magazynowych i produkcyjnych, od dawna nie rozwijał się aż tak dynamicznie. Pandemia COVID-19, wzrost sprzedaży online, niestabilność rynku krajowego, a wraz z nią potrzeba zabezpieczenia łańcucha dostaw sprawiły, że coraz więcej firm decyduje na najem powierzchni magazynowej w parkach magazynowych, obiektach dedykowanych typu BTS czy małych magazynach miejskich typu SBU tj. najem, zamiast nabywania nieruchomości. Również wielu inwestorów prywatnych uznało takie projekty za interesujący cel inwestycyjny łączący ze sobą relatywnie wysoką stopę zwrotu i bezpieczeństwo zainwestowanych pieniędzy.

 

Na najem powierzchni w halach magazynowych i produkcyjnych decydują się jednak nie tylko firmy z branż 3PL czy e-commerce, choć zapotrzebowanie na powierzchnie tych właśnie jest największe. Zarówno podmioty rozpoczynające swoją działalność jak i giganci w swoich branżach, o już ugruntowanej pozycji rynkowej korzystają z najmu jako najlepszej formy zapewnienia sobie powierzchni. I jedni i drudzy znają się na specyfice swojej działalności, nie koniecznie jednak muszą znać się na niuansach umów najmu, zwłaszcza jeśli umowa taka zawiera w sobie np. część deweloperską, określającą proces powstania obiektu, dedykowanego indywidualnym potrzebom najemcy tzw. BTS. Z kolei po drugiej stronie transakcji zawsze są podmioty specjalizujące się w budowie i komercjalizacji obiektów magazynowych, które często „zjadły zęby” realizując dziesiątki tego typu umów. Dodatkowo standardem rynkowym jest negocjowanie przez strony wzoru umowy zaproponowanego przez dewelopera.

 

Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem rozmów dotyczących najmu powierzchni produkcyjnej lub magazynowej, jesteś w ich trakcie lub masz już zawartą umowę najmu i potrzebujesz wsparcia w jej prawidłowym wykonaniu oferujemy naszą pomoc w następujących obszarach:

 

  • negocjacji wstępnych, komercyjnych warunków umowy oraz przyjęcia oferty lub zawarcia wstępnych dokumentów takich jak list intencyjny czy HoT (head of terms)
  • pomoc w określeniu obszarów ryzyka związanego z zawarciem umowy najmu powierzchni dedykowanej, specyficznej (np. chłodnia), często samodzielnej, w formule BTS (build to suite)
  • negocjacji warunków umowy najmu, w tym w szczególności:

 

  • warunków dotyczących dokonywania nakładów (aranżacji powierzchni) i partycypacji w kosztach z tym związanych, odpowiedzialności za prawidłowe dostosowanie powierzchni na potrzeby najemcy
  • wydania powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem procedur zgłaszania i naprawy wad
  • zasad płatności czynszu i opłat eksploatacyjnych tzw. service charge, w tym uwzględnienia okresów bezczynszowych oraz zasad indeksacji
  • weryfikacja zabezpieczeń płatności (np. gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej, kaucji/poręczenia spółki matki)
  • zakresu obowiązków wynajmującego, w tym odpowiedzialności za prawidłowe utrzymanie powierzchni
  • prawa wcześniejszego wypowiedzenia umowy lub odstąpienia od niej
  • cesji praw z umowy oraz praw podnajmu
  • zasad rozliczenia nakładów po zakończeniu okresu najmu

 

  • analizy zawartej już umowy najmu w kontekście prawidłowego jej wykonywania lub możliwości jej wypowiedzenia
  • negocjacji aneksów do już zawartych umów najmu

Specjaliści

Agata Pawlak-Jaszczak

wspólnik
radca prawny

agata.pawlak@kniw.pl

skontaktuj się

Adrianna Janicka

starszy prawnik
aplikant radcowski

adrianna.janicka@kniw.pl

skontaktuj się

Publikacje

Hala produkcyjno-magazynowa szyta na miarę – czyli umowa build to suit magazynu

Blog

czytaj więcej

Biura szyte na miarę – umowa built to suit biura

Blog

czytaj więcej

Umowa najmu magazynu - o czym pamiętać

Blog

czytaj więcej