Uwaga: Poznań rozpoczął prace nad planem ogólnym

Radni Miasta Poznania uchwałą nr VII/94/IX/204 z dnia 3 września 2024 roku, zadecydowali o przystąpieniu do sporządzenia Planu ogólnego miasta Poznania (dalej zwanego „Planem ogólnym”). Zgodnie z ogłoszeniem Prezydenta Miasta Poznania z dnia 18 września 2024 roku wnioski do planu ogólnego składać można w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 października 2024 roku.

 

Obecnie trwają konsultacje społeczne, w ramach których można zgłaszać swoje uwagi. Choć to dopiero początkowy etap prac (tzw. I etap konsultacji), już teraz warto zadbać o to, aby przeznaczenie nieruchomości było zgodne z planowanymi, przyszłymi zamierzeniami inwestycyjnymi (i nie tylko). Plan ogólny będzie określał główne kierunki rozwoju przestrzennego oraz przeznaczenie terenów. Nowe przepisy kładą większy nacisk na zrównoważony rozwój miast i gmin, co ma przeciwdziałać chaotycznej, niespójnej zabudowie. Plan ogólny ma uwzględniać nie tylko kwestie urbanistyczne, ale też ochronę środowiska, potrzeby społeczne i gospodarcze.

 

Zgodnie z przepisami plan ogólny musi zostać uchwalony najpóźniej z końcem 2025 roku i jednocześnie zastąpi on obecnie obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania. Po tym terminie, gminy nie będą mogły uchwalać ani zmieniać miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jeśli na ich terenie nie zostanie uchwalony plan ogólny. Plan ogólny, w przeciwieństwie do Studium, będzie aktem prawa miejscowego, co oznacza, że będzie miał obowiązującą moc dla wszystkich, a więc będzie prawnie wiążący zarówno dla mieszkańców, instytucji oraz władz na obszarze, na którym obowiązuje.

 

Co ważne, treść planu ogólnego będzie miała wpływ nie tylko na przyszłe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, ale również na warunki zabudowy. Jest to istotna zmiana w porównaniu z dotychczasowymi przepisami. Zakres planu ogólnego obejmować będzie podział miasta na strefy planistyczne, które określać będą funkcje dla poszczególnych obszarów miasta. Katalog stref określony został w przepisach, podobnie jak funkcje, jakie będzie można wskazać w poszczególnych strefach planistycznych.

 

Obligatoryjnie ustalone zostaną następujące parametry zabudowy:

 

  • powierzchnia zabudowy,
  • powierzchnia biologicznie czynna,
  • nadziemna intensywność zabudowy,
  • wysokość zabudowy.

 

Ponadto, w planie ogólnym będzie można wskazać obszary uzupełnienia zabudowy – jedynie na tych terenach możliwe będzie wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dodatkowo, w ramach planu ogólnego możliwe będzie też wytyczenie obszaru zabudowy śródmiejskiej. Są to tereny charakterystyczne dla centrów miast, gdzie zabudowa może być bardziej intensywna i zwarta, a minimalny udział powierzchni biologicznej czynnej zmniejszony. Opcjonalnie w planie ogólnym określić można również gminne standardy infrastruktury społecznej, czyli np. zasady dostępu do szkoły podstawowej czy innych obiektów infrastruktury społecznej.

 

Wniosek do planu ogólnego może złożyć każdy, nie trzeba być właścicielem nieruchomości, ani powoływać się na interes prawny. Co jednak istotne, wniosek musi zostać złożony na specjalnym formularzu, udostępnionym na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, a także na Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Poznania. Wnioski można składać w formie papierowej na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań, lub elektronicznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres mailowy MPU w Poznaniu: mpu@poznan.mpu.pl lub na adres skrzynki podawczej ePUAP/MPU_Poznan/SkrytkaESP.

 

Autor: Zuzanna Kaczmarek

Kontakt do specjalisty

Agata Pawlak-Jaszczak

radca prawny

skontaktuj się

Czytaj także:

2024-10-11 09:30:51

Zmiany w podatku od nieruchomości - nowe zasady opodatkowania budynków oraz budowli

Z początkiem czerwca rozpoczęły się prace legislacyjne dotyczące zmian ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej....

 

komentarze (0)

czytaj więcej

2024-08-26 09:17:49

Pełnomocnik sp. z o.o. w umowach z członkami zarządu

Spółkę z o.o. co do zasady reprezentuje zarząd. Członkowie zarządu podpisują za spółkę umowy i reprezentują ją przed sądami. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Jeden z nich...

 

komentarze (0)

czytaj więcej